Intel Xeon E5-2600 v4 E5-2603 v4 Hexa-core (6 Core) 1.70 GHz Processor - OEM Pack - 15 MB L3 Cache - 1.50 MB L2 Cache - 64-bit Processing - 14 nm - Socket R3 (LGA2011-3) - 85 W
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
13
quantity
Product details
Category
Intel® Xeon® Processor E5-2600 Product Family
Thermal Specification 163.4°F (73°C)
Thermal Design Power 85 W
Product Type Processor
Manufacturer Part Number CM8066002032805
Manufacturer Website Address http://www.intel.com
Manufacturer Intel Corporation
Product Model E5-2603 v4
Product Name Xeon Hexa-core E5-2603 v4 1.7GHz Server Processor
Package Type OEM
Product Line Xeon
Product Series E5-2600 v4
Brand Name Intel
Width 2.07" (52.50 mm)
Depth 2.01" (51 mm)
Process Technology 14 nm
Clock Speed 1.70 GHz