flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
D203F800 SDpherical Reflection Main lens SET DIY AccessoriesNewton Reflective Telescope D203 F800 Reflective Objective Mirror Main Mirror Caliber: 203mm, focal length: 800mm, The main mirror is about 18mm thick and weighs about 1300 grams. Spherical mirror, aluminized and protective film, Secondary mirror, secondary mirror short axis (short side diameter) 70mm How to use? Cleaning the mirror surface: first blow off the dust that can be blown off with a blown balloon, then use a good quality absorbent cotton to dip the alcohol and gently wipe the mirror. After drying, look at the light source from the side to see if there is some cotton or Keep the water stains on top, and if necessary, gently wipe them with some good quality mirror cloth (be careful, otherwise it will affect your telescope). Note: please make sure it will fit your machine before purchasing it. Please check pictures for more details. If this item can not work properly for you, please contact our Customer Service. We promise we will do our best to serve you.
  • D203F800 Primary mirror + secondary mirror Mirror Set For DIY Telescope
  • Caliber: 203mm, focal length: 800mm
  • The main mirror is about 18mm thick and weighs about 1300 grams.
  • Spherical mirror, aluminized and protective film,
  • Secondary mirror, the minor axis (short side diameter) of the secondary mirror is 70mm long.